Çinli astronotlar, ikinci kez uzay yürüyüşündeÇin’in yörüngede kurmakta olduğu uzay istasyonunda görev yapan astronotlar, ikinci uzay yürüyüşünü gerçekleştirdi.


Çinli astronotlar, ikinci kez uzay yürüyüşünde

Çin, 15 yıl boyunca görev yapacak uzay istasyonunun çekirdek modülünü geçtiğimiz günlerde uzaya fırlatmış, ardından kargo ikmal uzay aracı Tianzhou-2 fırlatılarak çekirdek modülüne entegre edilmişti.

Çin, 2 yıl sürmesi planlanan kalıcı uzay istasyonu inşa sürecinin bir sonraki aşaması için Shenzhou-12 uzay aracıyla Nie Haisheng, Liu Boming ve Tang Hongbo isimli taykonotları istasyona göndermişti.

İKİNCİ YÜRÜYÜŞ YAPILDI

Çin haber ajansı Xinhua’nın haberine göre, astronotlar Nie Haisheng ve Liu Boming, uzay istasyonunun çekirdek modülü Tienhı’dan çıkarak istasyonun robotik koluna ayak dayanakları ve araç-dışı çalışma platformunu monte etti.

Çinli astronotlar, ikinci kez uzay yürüyüşünde ViDEO

Çinli astronotlar, ikinci kez uzay yürüyüşünde #1

Bu, astronotların uzay istasyonundaki ikinci uzay yürüyüşü oldu. Astronot Liu, daha önce ekibin diğer üyesi Tang Hongbo ile 4 Temmuz’da robotik kolu monte etmek için ilk kez çekirdek modülün dışına çıkmıştı.

ÇİN’İN KENDİ UZAY İSTASYONU PLANLARI

Çin, ABD’nin uzay araştırmaları alanında iş birliğini yasaklaması ve Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) programına katılımını engellemesi nedeniyle 2022’ye kadar kendi uzay istasyonunu kurmak için çalışmalar yürütüyor.

Bir çekirdek modül, iki laboratuvar modülü ve bir uzay teleskobundan oluşan istasyon tamamlandığında, Rusya’nın artık faal olmayan Mir Uzay İstasyonu ile yaklaşık aynı boyutlarda olacak.

YENİ FIRLATMA GÖREVLERİ YAKINDA

Çin uzay istasyonunun inşası için 8 montaj görevi daha yapılacak. T şeklinde inşa edilecek istasyonun her iki tarafına da eklenecek olan Wentian ve Mengtian adlı laboratuvar modülleri önümüzdeki aylarda fırlatılacak ve istasyona entegre edilecek.

Çinli astronotlar, ikinci kez uzay yürüyüşünde #2

Çinli astronotlar, ikinci kez uzay yürüyüşünde #3

Çinli astronotlar, ikinci kez uzay yürüyüşünde #4

Çinli astronotlar, ikinci kez uzay yürüyüşünde #5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir