F-35 konusunda 3 seçenek varTanju Bilgiç: F-35 için ödediğimiz meblağnın, F-16 filomuzun modernleştirilmesi için kullanılması bir seçenek olarak gündemde.


Dışişleri: F-35 konusunda 3 seçenek var

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç basını bilgilendirme toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tanju Bilgiç:

“Türkiye F-35 projesinin kurucu ortaklarından biri, biz yükümlülüklerimizi yerine getirdik. Bu çerçevede F-35 projesi çerçevesinde ABD’ye yaklaşık 1.4 milyar dolar ödeme yaptık. Bizim için aslında seçenekler basit, ya bu programa geri döneceğiz ya bize vaat edilen uçakları alacağız ya da paramızı iade edecekler.

Bu çerçevede F-35 için ödenen meblağ F-16 filomuzun modernleştirilmesi için kullanılması bir seçenek olarak gündemde. Bu konuyu ABD’li paydaşlarımız ile tartışıyoruz. Bunun sonucuna göre de hareket edeceğiz.

(10 ülkenin büyükelçilerinin yaptığı açıklama) Biz açıklamaya tepki verdik. Hiçbir organ, makam, merci, kişi tarafından yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere, hakimlere emir ve talimat verilemez, tavsiye ve telkinde bulunulamaz.

Türkiye’de devam eden bir yargı süreci var. Aslında yargıya müdahale edilmemesi gerektiğini bu ülkelerin kendileri çok da iyi biliyor. Türkiye devletine ültimatom verilmesi kesinlikle kabul edilemez. Biz bunu kabul etmediğimizi söyledik.

Büyükelçiliklerin görevleri ve yükümlülükleri bulundukları ülkelerin içişlerine karışmamak.

(Suriye) Rejim destekçileri Rusya ve İran’a gerekli mesajları vermekteyiz.

Bizim temel hedefimiz Rusya ile NATO arasındaki diyalog kanallarının açık tutulması.

(Doğu Akdeniz) Rum Kesimi kasım ayında yeni bir sondaja başlayacağını duyurdu. Bu gerçekleşirse biz de Kıbrıs Türkleri’nin haklarını korumak için mukabele edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir