Güney Kore, Google’a 176 milyon dolar ceza kestiGüney Kore, Google’ın Android işletim sisteminin özelleştirilmiş versiyonunu engellemesinden dolayı şirkete 176 milyon dolar ceza verdi.


Güney Kore, Google’a 176 milyon dolar ceza kesti

Güney Kore’nin rekabet kurumu, Google’ın Android işletim sisteminin  özelleştirilmiş versiyonunu engellemesinden dolayı ABD’li şirkete 207 milyar won (176.64 milyon dolar) ceza verilmesine hükmetti.

Güney Kore rekabet kurumu KFTC, cihaz üreticileriyle yapılan anlaşma koşullarının Google’ın piyasadaki baskın pozisyonunu kötüye kullanması anlamına geldiğini ve bunun da mobil işletim sistemi pazarındaki rekabeti kısıtladığını belirtti.

GOOGLE TEMYİZE GİDECEK

Google ise temyize gitmeyi planladığını belirterek, bu cezanın Android’in diğer programlarla uyumluluğu ile sağlanan faydaları hiçe saydığını ve kullanıcıların faydalandıkları avantajları zayıflattığını açıkladı.

GOOGLE

Google’a verilen ceza, Güney Kore’nin “Google karşıtı yasa” olarak da adlandırılan Telekomünikasyon İşletme Yasası’nda yaptığı değişikliklerin yürürlüğe girdiği gün açıklandı.

Bu yasada yapılan son değişikliklerle Google gibi online uygulama mağazası işletmecileri, artık yazılım geliştiricileri kendi ücretli sistemlerini kullanmaları konusunda zorlayamayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir