İkinci el araç pazarında dolandırıcılık vakaları arttıTürkiye’de son zamanlarda, özellikle ikinci el otomobil ilanlarının bulunduğu sitelerde yapılan dolandırıcılık faaliyetlerinde artış yaşanıyor.


İkinci el araç pazarında dolandırıcılık vakaları arttı

İkinci el oto pazarında artan dolandırıcılık vakaları nedeniyle uzmanlar sık sık uyarılarda bulunsa da her gün farklı bir yöntem ortaya çıkıyor.

İkinci el araç ilanlarının bulunduğu internet sitelerinde karşılıksız vadeli çekler üzerinden dolandırıcılık yapılıyor.

Mağdurlarını; aracın bedelinde pazarlık yapmadan, ilandaki fiyat üzerinden satın alma vaadiyle etkilemeye çalışan dolandırıcılara karşı korunma yöntemlerini ve neler yapılabileceğini hukukçular değerlendirdi.

UZMANINDAN UYARILAR

Avukat Yağmur Burçin Seyhan, son zamanlarda artan dolandırıcılık vakalarına ilişkin şu uyarılarda bulundu:

“Bu durumun önüne geçilmesi için, özellikle ikinci el araç satışının arttığı bu dönemde satıcının dikkat etmesi gereken olguların yanında, bazı yasal düzenlemelere ve kısıtlamalara ihtiyaç var.

Öncelikle satıcılar nakit ve peşin parayla satış yapması gerekmekteyse de ticari hayatın süratinden dolayı, kabul edilen çekteki çeki düzenleyen kişi ya da ciro eden şirketlerin; faaliyetleri, sermayeleri, kurucuları gibi konularda bilgi edinmeye çalışmalılar.

İkinci el araç pazarında dolandırıcılık vakaları arttı #1

Satıcının bilgi edinme çabasının yanında bankaların çek hesabı tahsis etme konusunda da bazı kısıtlamalara gidilmeli ve bankaların vatandaşa karşı da sorumluluğu gündeme gelmeli.

Bankalar, bir şirket ya da şahsa çek hesabı tahsis etmeyi sıkı şartlara bağlamalı ve çek imzalayan veya düzenleyenden teminat talep etmelidir.”

MAĞDURLARA ÖNERİLER

Avukat Merve Uçanok ise mağdur vatandaşlara şu önerilerde bulundu:

“Mağdur vatandaşlar suç duyurusunda bulunmalı, araç bedelini tahsil edebilmek ya da araçlarını geri alabilmek adına ticaret mahkemelerinde dava açmalı.

Araçla ya da bu kişilerin banka hesapları ile ilgili hızlıca tedbir kararı alabilmek çok önemli. Dolandırıcılık olaylarının önüne geçebilmek amacıyla satıcılar, araçlarını devrettikleri kişiler ödeme yapana kadar araçlarının üzerine rehin koyduracak şekilde sözleşme yapabilirler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir