İlave bir mülteci yükü kaldırmamız söz konusu değilAlman Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile düzenlediği basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “İlave bir mülteci yükü kaldırmamız söz konusu değildir” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’da Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Afganistan’daki son duruma ilişkin konuşan Bakan Çavuşoğlu, “Biz Türkiye olarak göç konusunda ahlaki ve insani sorumluluklarımızı yeterince yerine getirdik. Bizim artık ilave bir mülteci yükü kaldırmamız söz konusu değildir.” dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu: İlave bir mülteci yükü kaldırmamız söz konusu değil VİDEO

Mevlüt Çavuşoğlu: İlave bir mülteci yükü kaldırmamız söz konusu değil #1

Bakan Çavuşoğlu’nun konuşmasından satır başları;

“Havaalanı konusu gerçekten ciddi bir konu, bunu titizlikle değerlendiriyoruz. Taliban havaalanı içinde de dışında da güvenliği kendisinin sağlayacağını söylüyor. Bunun mümkün olmayacağını onlara söylüyoruz. Herkesin güvenlik konusunda emin olması gerekiyor. Bu ülkede DEAŞ terör örgütü var. Riskler var.

Mevlüt Çavuşoğlu: İlave bir mülteci yükü kaldırmamız söz konusu değil #2

TÜRKİYE’DE MÜLTECİ MERKEZİ İDDİASI

Almanya ve İngiltere’nin Afganları ülkeden çıkardıktan sonra Türkiye’de tutacağı yönündeki dezenformasyonlar ortaya çıktı. Bu her iki ülke tarafından da yalanlandı. Böyle bir teklif ne Almanya’dan ne de başka bir ülkeden Türkiye’ye yapılmamıştır. Bunu bir kez daha buradan açıklığa kavuşturmak isteriz. Tahliyelerle ilgili sınır geçişlerinde Taliban ile mutabakat sağlanmalı. Tahliyelerin büyük bir bölümü havayolu ile gerçekleşti. Bazı ülkeler doğrudan kendi ülkesine, bazıları da komşu ülkeler üzerinden gerçekleştirdi. Biz de tahliyelerimizi özellikle Kabil ve İslamabad arasında gerçekleştirdik.

Mevlüt Çavuşoğlu: İlave bir mülteci yükü kaldırmamız söz konusu değil #3

“TAHLİYELER SIRASINDA TALİBAN’DAN DESTEK GÖRDÜK”

Vatandaşlarımız kalabalık nedeniyle havaalanı kapısına yaklaşamıyordu. Biz de bir noktada vatandaşlarımızı toplayarak oradan otobüslerle vatandaşlarımızın tahliyelerini gerçekleştirdik. Orada da Taliban’ın desteğini gördük.”

Mevlüt Çavuşoğlu: İlave bir mülteci yükü kaldırmamız söz konusu değil #4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir