Son çeyrekte enflasyon düşüş eğilimine girecekTCMB Başkanı Kavcıoğlu “Kısa vadede enflasyon görünümünde etkili olan geçici unsurların etkisini yitireceğini ve son çeyrekte enflasyonun düşüş eğilimine gireceğini düşünüyoruz.” mesajı verdi.


Şahap Kavcıoğlu: Son çeyrekte enflasyon düşüş eğilimine girecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Ankara’da Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ekonomi toplantısına katıldı.

Burada yaptığı konuşmada, “Türkiye, borçluluk anlamında gelişmiş ülkelerden tüm kategorilerde belirgin şekilde olumlu ayrışıyor. Ticaret ortaklarımızdaki toparlanma ihracatımızın artışına katkı veren olumlu bir gelişme.” ifadesini kullandı.

“SON ÇEYREKTE ENFLASYON DÜŞÜŞ EĞİLİMİNE GİRECEK”

Kavcıoğlu “Kısa vadede enflasyon görünümünde etkili olan geçici unsurların etkisini yitireceğini ve son çeyrekte enflasyonun düşüş eğilimine gireceğini düşünüyoruz.” dedi

ÇEKİRDEK ENFLASYON VURGUSU

Kavcığlu küresel merkez bankacılığında para politikası duruşu belirlenirken, kısa vadeli arızi unsurlardan arındırılmış çekirdek enflasyon göstergelerinin esas alındığını vurguladı.

“REZERVLERİMİZ 115-120 MİLYAR DOLAR SEVİYESİNE GELMİŞTİR”

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu döviz rezervleri ve risk primi alanında bir iyileşme olduğuna dikkat çekerek, “Rezervlerimiz 115-120 milyar dolar seviyesine gelmiştir.” açıklamasını yaptı.

Şahap Kavcıoğlu: Son çeyrekte enflasyon düşüş eğilimine girecek #1

“AŞILANMA TOPARLANMAYI GÖSTERİYOR”

Kavcıoğlu koronavirüs salgınının ekonomi üzerindeki etkilerinin aşılama ile hafiflediğini belirterek “Aşılamanın hızlanması toparlanmayı destekliyor. Hizmetler sektörü imalat sanayine kıyasla salgına bağlı kısıtlamalardan daha fazla etkilendi. Son dönemdeki PMI verileri, hizmetler sektörünün de imalattaki toparlanmaya eşllik ettiğini gösteriyor. Küresel ekonomide talep kompozisyonu açısından daha dengeli görünümü destekliyor. Türkiye aşılamada ilerleme kaydeden salgını kontrol altına almakta başarılı ekonomilerden. Bu durum yatırım ve istihdama olumlu yansıdı. Daha erken ve güçlü geçtiği sıkılaşmayla, reel faiz veren nadir ülkelerin başında geliyor. şeklinde konuştu.

Şahap Kavcıoğlu: Son çeyrekte enflasyon düşüş eğilimine girecek #2

Kavcıoğlu’nun toplantıda yaptığı konuşmanın diğer satır başları şöyle:

Türkiye ekonomisinde enflasyon, rezervler ve risk primi alanında iyileşme aralığı olduğunu görüyoruz. Cari dengedeki iyileşmeye ek olarak, enflasyon ve rezerv konusundaki çabalarımızda aşama kaydettikçe risk priminde de iyileşme süreci devam edecektir. Yılın son çeyreğinde enflasyonun düşüş eğilimine girmesini ve cari işlemler hesabının fazla vermesini bekliyoruz.”

(AYRINTILAR GELİYOR)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir